Proč bez sedla?

 A proč ne?

Proč vlastně lidé jezdí na koních se sedlem? Kvůli pohodlí? Pocitu bezpečí?
Nebo jen proto, že se to tak dělá?

Jak je to u vás?

I my jsme začínali s koňmi výukou v sedle. Postupem času jsme se však setkali s jiným přístupem ke koním. Vychází z toho, jak se chovat ke koni co nejpřirozeněji, tak jak je příroda stvořila a ne tak jak jim člověk vnutil. Tedy mluvit "jejich" řečí, dát jim jejich přirozené životní podmínky a to nepřirozené v našem vztahu co nejvíce omezit.

A tak jsme objevili svět koní, kteří žijí stále venku spolu se svými kamarády, jejich kopyta neznají podkovy - svět koní, kteří nepracují pro člověka, ale pracují s ním. Tenhle koňský svět nám učaroval a od té doby jej stále objevujeme.

Kůň je od přírody společenský tvor, proto žije ve stádech – životem ve výběhu mu toto umožňujeme, má zde nezbytný tělesný i sociální kontakt s jinými koňmi. Z toho vyplývá, že celoroční pobyt ve výběhu je pro koně prospěšný po fyzické i psychické stránce. Spokojený a psychicky vyrovnaný kůň, který se ve výběhu proběhne a vyřádí, je spolehlivý a „nedohání to“ na vyjížďce.

Kůň má své tělo přizpůsobené k celodennímu pohybu za potravou, což dělá asi 60km denně. Je tedy jasné, že když koně zavřete do boxu, vyústí to většinou ve zdravotní problémy pohybového aparátu, problémy s kopyty, často i v problémy s psychikou koně.

Když jsme hledali, co nejlépe vystihuje přirozený koňský svět, došli jsme až k tomu, co je vlastně pro koně nejméně přirozené - člověk sedící na jeho hřbetě. Chceme-li tedy jezdit na koni co nejpřirozeněji, měli bychom tedy jet skutečně s ním, v kontaktu tělo na tělo – toho s žádným sedlem nedocílíme. Nenechte se přemoci pohodlím, jízda bez sedla zlepší Vaši kondici a rovnováhu a utuží Váš vztah s koněm. Vztah s koněm by měl být vždy tím hlavním o co nám jde, dosáhnout skutečného souladu člověka s koněm.

 

PROČ TEDY JEZDIT BEZ SEDLA?

  • i s nejlepším sedlem necítíte koně pod sebou tak jako bez něj - pro vaši rovnováhu a splynutí s pohybem koně to má velký význam; jízda bez sedla člověka lépe naučí dobrému sedu (skutečně jezdit, ne se jen vozit).
  • odpadá problém s nepadnoucím sedlem (na rozdíl od sedla, váš zadek "sedne" každému koni)
  • před vyjížďkou nemusíte koně dlouho strojit
  • odpadá složitý výběr sedla vašemu koni
  • finanční faktor sehrává úlohu zejména máte-li více koní (na sedla jaksi nezbývá)

 

MÁTE-LI CHUŤ, PŘIJĎTE SI TO VYZKOUŠET.

 

Budete-li to zkoušet sami, máme pro vás užitečnou radu:

UVOLNĚTE SE! jakmile je vaše tělo ztuhlé ( protože se brání „otřesům“), nemůžete pohyb koně vysedět.

© 2008

Vytvořeno službou Webnode